Ako vyzerá optimálny tok zásob?

Riadenie zásob už dávno nie je len o vzťahu „ak zlepším riadenie zásob – zlepším financie“.

Množstvo firiem hľadá spôsob ako zladiť tok zásob, medzi zdanlivo nezávisle fungujúcimi oddeleniami – napr. DODÁVATEĽ – DISTRIBÚCIA A LOGISTIKA – NÁKUP – OBCHOD a PREVÁDZKY – MARKETING.

Sú si totiž vedomé, že ak nie je zabezpečená symbióza medzi všetkými týmito oddeleniami, môže sa rozsypať celý dodávateľský reťazec. Čo tým myslíme?

AKO TEDA VYZERÁ OPTIMÁLNY TOK ZÁSOB?

Firmy majú tisícky produktov a často desiatky skladov. Vždy niečo horí, vždy niekde niečo chýba, sklady nie sú nafukovacie a kapacity liniek nie sú neobmedzené. A preto práve prioritizácia a synchronizácia sú veľmi dôležité, aby sa problémy ešte viac neprehlbovali.

Nie je totiž jedno, čo výroba prioritne vyrába, čo distribúcia prioritne zaváža, čo nákup primárne objednáva a rieši s dodávateľmi. Ak jednotlivé oddelenia dopredu vedia, ktoré suroviny, produkty či sklady treba primárne nakúpiť, vyrobiť či rozviesť, minimalizujeme časové sklzy a finančné straty. Navyše sa nevykonáva robota len, aby nejaká robota vykonaná bola.

Vďaka synchronizácii toku zásob a prioritizácii jednotlivých činnosti sa vo firme objavia obrovské skryté kapacity!

SÚ VÁM TIETO PROBLÉMY POVEDOMÉ?

Ak nie je zabezpečená symbióza a optimálny tok zásob a informácii medzi jednotlivými oddeleniami, prejavuje sa to nasledovne:

  • Výroba nestíha pokrývať požiadavky trhu => obchod nemá k dispozícii tovar na predaj.
  • Distribúcia či logistika nestíha zaviesť požadovaný tovar na prevádzku => obchod nemá k dispozícii tovar na predaj.
  • Nákup nenakúpi včasne suroviny/tovar, pre výrobu alebo obchod, aby mohli problémové položky vyrobiť či predávať => obchod nemá k dispozícii tovar na predaj.
  • Obchod nenahlási včasne cenové akcie – nákup nestíha objednať suroviny/tovar, výroba vyrobiť, distribúcia rozviesť => obchod nemá k dispozícii tovar na predaj.
  • Výroba vyrába produkty, ktoré nie je potrebné vyrábať, aby nestála linka.
  • Na prevádzky sa vozia plné kamióny tovaru, o ktorý nie je adekvátny záujem, alebo tovar nie je kde skladovať.
  • Nákup nakupuje produkty, ktoré obchod nevie/nechce predávať, ale dostali na to skvelú cenu- však ono sa to nejak predá.

A mnoho ďalších, zdanlivo neškodných situácii, ktoré vznikajú v dôsledku nesúladu toku informácií a zásob medzi jednotlivými oddeleniami firmy a v konečnom dôsledku končia ako problém celej firmy.

Synchronizácia toku zásob medzi jednotlivými oddeleniami je extrémne dôležitá, aby nedochádzalo k zbytočným výpadkom, časovým sklzom, či generovaniu zbytočných nepredajných zásob.

ČOMU FIRMY V DNEŠNEJ DOBE ČELIA?

V dynamickom trhu, kde sa zákaznícke preferencie a požiadavky neustále menia, je efektívne riadenie zásob kľúčové.

Firmy, ktoré sa nedokážu prispôsobiť alebo optimalizovať svoje zásoby, riskujú prebytky alebo nedostatky tovaru. Prebytky vedú k zbytočným nákladom na skladovanie, nedostatku voľných financií a znižujú marže, zatiaľ čo nedostatok tovaru môže spôsobiť stratu predaja, zákazníkov a príležitostí.

Zložitosť trhu si vyžaduje flexibilitu a schopnosť rýchlo reagovať na zmeny.

Neschopnosť adaptácie môže viesť k stagnácii, zníženiu zákazníckej základne a nakoniec aj k bankrotu.

A práve preto by si každá jedna firma mala uvedomiť, že riadenie zásob je jeden z najdôležitejších a zároveň jeden z najkomplexnejších procesov vo firme, ktorý často rozhoduje o tom, či podnik bude úspešný a zdravo prosperujúci alebo nie.

V opačnom prípade, každý aj menší výkyv na trhu, môže byť pre firmu úplne fatálny!

ČO PONÚKAME?

Ak ste sa v tom našli, radi s vami prejdeme vaše problémy a poskytneme vám odporúčania ako sa z týchto problémov dostať. Dohodnete si s nami krátku konzultáciu zadarmo.

ING. MGR. Tomáš Vradian
Tomáš Vradian
vradian@simplicityconsulting.sk

Tomáš je vo firme už dlhú dobu a je kľúčovým členom nášho tímu. Rieši všetko s chladnou hlavou a len veľmi ťažko ho niečo odradí od cieľa. Na jeho zodpovednú a kvalitnú prácu sa môžete vždy spoľahnúť. V prípade akýchkoľvek otázok ho neváhajte kontaktovať.